Bilecik'te mucit mi var?
Demokan BAYRAKTAR

Demokan BAYRAKTAR

DEMO

Bilecik'te mucit mi var?

29 Kasım 2021 - 12:10

 Ülkemizden her yıl yeni mucitler çıkar. Bir günlük mucittirler. Okumamış mucit, parasız mucit, şans verilmemiş mucit... bir sürü de lakapları vardır. Bir anda tüm basında haberleri çıkar, ertesi gün hiç yaşamamış gibi yok olurlar. 
 

Isıtma cihazı icat eden, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yaşayan 62 yaşındaki Kadir Tosun da bunlardan biri. Kadir dayım manyetik enerjiyle çalışan bir ısıtma cihazı icat etmiş ve bu icadının doğalgaza göre %30'luk bir tasarruf sağlayacağını iddia ediyor. Hem de bunu yaparken doğalgazdan daha az ısı yaymayacakmış. Bir kere doğalgazın maliyeti daha ucuz diye elektriğimizin çoğunu doğalgazdan üretiyoruz. Nasıl %30 tasarruf etmeyi planlıyoruz? Doğalgazı yakıyoruz, ısı enerjisi elde ediyoruz. Isı enerjisini kinetik enerjiye, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine, elektrik enerjisini de manyetik enerjiye dönüştürüyoruz ve %30 tasarruf elde ediyormuşuz. Dönüştürülme işlemleri sırasındaki enerji kaybını düşündüğümüzde bile tasarruf elde edemeyeceğimiz gün gibi ortada. 
 

 Enerjinin korunumu, termodinamik yasası gibi referandumla değiştirmeyeceğimiz bir takım bilgiler var. Mucidimiz bu cihaz ile gerçekten kar elde edebiliyorsa, mucit, termodinamiği bilmediği gibi termodinamik de onu bilmiyor, es geçiyor ya da kıyak geçiyor. 
 

 İcat hakkındaki yorumları okurken denk geldiğim birisi, indiksüyon ısıtma tekniği kullanan bu aletin, uzun uzadıya, doğalgazdan daha karlı olamayacağını açıklamış fakat ben bu bilgilerle rahatsızlık vermek istemiyorum. Biraz daha Türkiye'deki esrarengiz icatları ve mucitlerini yorumlamak istiyorum. Su ile çalışan motor, otomobil üreten liseli gençler, şarkı söyleyen diş fırçası.. bilim, gelsin, arkadaşlarıyla toplanıp icat çıkartan, şans verilmemiş, insanlarımızdan bilim öğrensin.
 

 Devrim yaratacak buluşçularımızdan bir daha ses soluk çıkmaması üzerine ''CIA tarafından kaçırılıyorlar.'' iddiasını ortaya atanlar bile var. Elon Musk ile CIA'yin arasında geçtiği düşünülen diyalog şu şekilde:
  - Erzurum'da liseli gençler tam şarjla 50 kilometre hıza ulaşıp 50 kilometre yol yapabilen elektrikli araç üretmiş, derhal önleri kesilsin.
 Gülünç gelmesin, gerçekten böyle düşünülüyor. Tam olarak şu yorumu okuyabileceğiniz bir haber sitesi mevcut: ''Elon Musk'ın ürettiği Tesla isimli elektrikli otomobile rakip olması için tasarlanan araç...'' evet evet, bu cümle, yukarıda verdiğim örnek için yazılmış bir haberden alıntı.
 

 Aklımızla alay etmeyi bırakın, ne olur.
 

Bu yazı 265 defa okunmuştur .

Son Yazılar