Tarihin En Genç Şampiyonları
Demokan BAYRAKTAR

Demokan BAYRAKTAR

DEMO

Tarihin En Genç Şampiyonları

02 Kasım 2021 - 14:32

 Tarihte enler her zaman okunmaya değer bulunmuştur. En azından bir konuda ''en olabilmek'' her insanın istediği bir durumdur. ''Ben en olmayı hiç istemedim!'' diyorsanız muhtemelen en diyince aklınıza en çok madalya kazanan atlet, en fazla para kazanan insan gibi aslında istenilebilecek ama imkanlar doğrultusunda hayali pek akla gelemeyecek astronomik enleri düşünüyorsunuzdur fakat bahsettiğim bu değil. Sınıfta en erken okuma yazma öğrenmiş çocuk olmak, en iyi mercimek çorbasını pişirmek, en çok miskete sahip olmak gibi en sıradan enler, ''en'' grubuna dahildir. Bizim bu sıradan enlerimizin dünyada pek bir karşılık bulamaması onları enlikten men etmez. 

 İlkokul günlerimde araştırmayı en çok sevdiğim şey hayvanların en büyüklükleriydi. 

-Sor bakalım Demokan google amcaya en büyük aslan fotoğrafı. Gördüm. Çok büyükmüş der
 sonra da ''Çok büyüksün aslan abi.'' diye seslendirdim. Aslan oralı değil tabii. Aslanın en büyük olduğuna dair bir bilgisi yok. Olsa işine yarar mıydı ondan da emin değilim. Velhasıl Guinness Dünya Rekorları diye bir kitap var. Her yıl yenisi yayımlanır ve her yıl yeni okuyucu bulur. İnsan, enleri merak etmeden duramaz.

 Enlere olan bu merakım hayvanlardan başlayıp evrilerek kendini yeni formlar bularak beynimde yaşamaya devam ediyor. Tarihin en genç yaşta başarılı olan bazı sporcularını araştırdım, kimmiş, neciymiş?

 En genç Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu: Demir Mike

 

Dünya ağır siklet boks şampiyonluğu unvanını elinde bulunduran 32 yaşındaki Trevor Berbick ile 22 kasım 1986'da karşılaşan 20 yaşındaki Mike Tyson, Berbick'i maçın ikinci roundunda nakavt ederek Dünya ağır siklet boks şampiyonu unvanını elde eden en genç isim oldu.

En genç Masters kazanan golf ustası: Tiger Woods

 

Tiger woods, 1997 Masters'ını 276 vuruşla kazanırken henüz 21 yaşındaydı. İlerleyen yıllarda ikinci kez Masters kazanan nadir golfçülerden biri olacak olan Tiger woods, aynı zamanda en yüksek farkla Masters kazanan (12 vuruş) golf ustası unvanını da elinde bulunduruyor.

Formula 1'in en genç şampiyon pilotu: Sebastian Vettel

 

 Şampiyonluk savaşının son yarışa kadar taşındığı, heyecanı bir an için eksilmeyen 2010 sezonunda, Red Bull Racing takımı ve Renault motoruyla Abu Dabi Grand Prix'sini kazanan Sebastian Vettel, 23 yaşında şampiyon olarak tarihin en genç Formula 1 şampiyonu unvanını elde etti.

Reşit olmadan Grand Slam kazanmak: Micheal Chang

 

Micheal Chang ,1989 yılında, henüz 17 yaşındayken dönemin efsanesi, Dünya 1 numarası Ivan Lendl'ı Fransa Açık'ta 2-0'dan çevirip 2-3 mağlup ederek büyük bir sürprize imza attı. Finalde ise Stefan Edberg karşısında 2-1'den dönerek 2-3 yenmeyi başardı ve tarihin en genç Grand Slam kazanan tenisçisi unvanının sahibi oldu.

12 yaşında grandmaster olmak: Abhimanyu Mishra

 

Budapeşte'de düzenlenen satranç turnuvasında, rakibi Leon Mendonca'yı yenmeyi başarıp FIDE verilerine göre ELO'sunu yani puanını 2500'ün üzerine çıkartan Mishra, Satranç tarihinin en genç büyük ustası olmayı başardı.

En genç MotoGP şampiyonu: Marc Marquez

 

 MotoGP 2013 sezonunda şampiyonluk mücadelesi son yarışa kadar devam etti. Son yarış olan Valencia Grand Prix'ini 3. sırada tamamlayan Marc Marquez, MotoGP'deki ilk sezonunda, henüz 20 yaşındayken klasmanı birinci sırada tamamladı ve tarihin en genç şampiyon sürücüsü unvanını kazandı.


 

Bu yazı 29 defa okunmuştur .

Son Yazılar